Maj 29, 2017
0

Alzacja – Kraina Riesling’a i Gewurztraminer’a

Nasi dostawcy win
 

W czasie mojego marcowego wyjazdu do Francji zawędrowałem z aparatem do naszego nowego dostawcy Eugen Klipfel z Alzacji. Posiadłość Klipfel została założona w 1824 roku przez Martina Klipfel w malowniczym miasteczku Barr.

Alzacja Barr, Piotr Gonciarz

Miasteczko Barr, Alzacja; Piotr Gonciarz

 

Alzacja Barr, Piotr Gonciarz

Miasteczko Barr, Alzacja; Piotr Gonciarz

Obecnie stała się ekskluzywną rodzinną posiadłością z 40 hektarami winnic. W roku 1830 Martin nabył jedną z najbardziej prestiżowych winnic Clos Zisser.

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Jego syn i prawnuk, Eugene i Louis Klipfel, przeprowadzili w firmie prawdziwą rewolucję. Byli jednymi z pierwszych, którzy w 1921 zaczęli produkować wina z późnego zbioru i prowadzili selekcję de Grains Nobles na Clos Zissera i Kirchberg w Barr (oznaczenie jakościowe dla wyjątkowych winnic), ponad sześćdziesiąt lat przed oficjalnym przyjęciem nazwy tych dwóch klasyfikacji.

Klipfel Alsace

Klipfel Alsace Barr, Piotr Gonciarz

Rozwinięta przez André Lorentza (byłego członka Akademii Wina Francji) posiadłość jest teraz prowadzona przez Jean-Louis Lorentza-Klipfel i jego trzy córki Anne-Sophie, Marie i Amelie.

Prywatna kolecja win Klipfel przechowywana w piwnicach obejmuje roczniki 1921, 1924, 1928, 1939, 1942, 1943, 1945, 1959 …

Poniżej zdjęcia wiekowych rarytasów:

Klipfel, Gewurtztraminer 1928

Klipfel, Gewurtztraminer 1928

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel rocznik 1943, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel rocznik 1949, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel Gewurztraminer Clos Zisser, Piotr Gonciarz

Któż nie chciałby ich mieć w swojej piwniczce …?

Każdego roku jest sprzedawanych 1,5 miliona butelek. Eksport stanowi 20% sprzedaży do ponad 25 krajów, zwłaszcza Europy, ale także Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji, Australii …

Alzacja Klipfel - winnice, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel – wiosenne porządki, Piotr Gonciarz

Wina Alzackie są wyjątkowe, ponieważ są produkowane z pojedynczych odmian winogron: Sylvaner, Riesling, Pinot Blanc, Muscat, Pinot Gris, Gewurztraminer, Klevener de Heiligenstein, Pinot Noir. „Apelacja Alsace Grand Cru” (Kirchberg od Barr, Kastelberg, Wiebelsberg) obejmuje 14ha winnic.

Określenie późnego zbioru i selekcji de Grains Noblesse dla apelacji Alsace i Alsace Grand Cru dotyczy winogron przejrzałych, może to dotyczyć winogron Riesling, Pinot Gris, Muscat i Gewurztraminer.

Rzut oka na malownicze widoki

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel – winnice, Piotr Gonciarz

Szczególne Apelacje Klipfel: 

Grand Cru Kirchberg de Barr: lokalizacja w okolicach miasta Barr; odmiany: Gewurztraminer, Riesling, Pinot Gris, Muscat; powierzchnia: 13 ha; ekspozycja: południe, południowy-wschód; gleba: wapień, margle; Zbocze Barr Kirchberg znajduje się na idealnej wysokości i stronie, dzięki czemu jest osłonięte od zimnych wiatrów północnych. We wszystkich odmianach winogron, wina zawierają mineralność i zasolenia Kirchberg i złożoną kwasowość.

Grand Cru Kastelberg: winnica zlokalizowana w okolicach miasta Andlau; odmiany:Riesling; powierznia: 0,60 ha; ekspozycja: Południowy wschód; gleba: łupki; Jest to jedyna winnica w Alzacji położona na łupkach. Clos Zisser: winnica położona w Kirchberg Barr; powierzchnia: 3,5 ha; gleba: margle wapienne, płytkie gleby, kamieniste. Dzięki wyjątkowej terroir, klimatu i ekspozycji produkowane są wina wysokiej jakości, takich jak późnego zbioru i selekcja de Grains Nobles.

Alzacja Klipfel - piwnice, Piotr Gonciarz

Alzacja Klipfel – piwnice, Piotr Gonciarz

Ponad 20 win od Klipfel jest już dostępnych w naszym sklepie

Zapraszam Piotr Gonciarz