Czerwiec 17, 2017
0

Lato – czas na rose

Panel szkoleniowy - pijemy wino
 

ROSADO (Spain), ROSATO (Italy), PINK wine (English)

Gdy robi się gorąco czas sięgnąć po wino różowe. W czasie spotkań z klientami na rozluźnienie atmosfery zadaję jedno ze swoich ulubionych pytań -„Skąd się bierze wino różowe?”- i muszę przyznać, że coraz częściej słyszę prawidłową odpowiedź. Podobnie jak w przypadku win czerwonych barwę swoją wino różowe zawdzięcza skórkom ciemnych winogron w czasie procesu maceracji. (Maceracja to etap fermentowania soku winogron w obecności skórek). Różnica polega na tym, iż w przypadku win różowych czas przez jaki sok pozostaje w kontakcie ze skórkami jest bardzo krótki, o wiele krótszy niż w przypadku win czerwonych. Do wina trafia mało barwników – wino ma delikatną czerwoną barwę – czyli różową. Do wina trafia także mało garbników, przez co powstaje wino łagodniejsze od win czerwonych. Nie nadaje się ono jednak do wieloletniego przechowywania. Im kontakt ze skórkami jest dłuższy wino nabierze intensywniejszej barwy, a w smaku będzie bardziej wyraziste.

Nasze wina różowe

Nasza gama win różowych; WINO Piotr Gonciarz

Wina różowe mogą być: wytrawne – tutaj doskonałym przykładem jest Tavel La Rocaliere z Côtes du Rhône we Francji – różowe wina z Apelacji Tavel uchodzą za jedne z najbardziej ekskluzywnych i oznaczone są najwyższą normą jakościową AOC. O jego charakterze decydują szczepy: Grenache, Cinsault, Syrah, Mourvèdre. Większość win różowych jest łagodna w smaku, na podniebieniu mamy wrażenie obecności truskawek, malin, wiśni. Charakteryzują się one bogatą owocowością i można je określić mianem delikatnie wytrawnych – wskazać tu należy Côté Mas Rosé Aurore czy Les Tannes en Occitanie Rosé z Langwedocji.

Côté Mas Rosé

Côté Mas Rosé – Langwedocja

We Francji popularnymi szczepami, z których powstają wina różowe (w zależności od regionu) są Syrah, Cinsaul, Grenache Noir, Pinot Noir, Gamay, Mourvedre.

Winom różowym z Włoch także nie brak elegancji. Winem, które śmiało konkuruje z francuskim Tavel’em jest Pratello Sant’ Emiliano Chiaretto Valtenesi z regionu Lombardii. Charakteryzuje je bardzo jasna, różowa barwa, świeży bukiet, obecny kwiat migdałowca, banan, gruszka oraz jabłko Golden Delicious. Na podniebieniu jest soczyste i wytrawne. Na uwagę zasługuje, zyskujące sobie coraz więcej sympatyków, nasze IL MIO Rosato z Puglii. To półwytrawne wino, z wybijającymi się słodkimi niuansami powstaje z ulubionych przez Polaków szczepów Primitivo i Negroamaro. Wino to jest doskonałe dla amatorów delikatnych win. Uchwycona została w nim właściwa równowaga bogatych, dojrzałych, czerwonych owoców i słodyczy.

IL MIO Rosato

IL MIO Rosato

Kolejnym winem różowym, któremu nie brak elegancji,  jest przedstawiciel z Toskani, od prestiżowego producenta IL Poggione – „Lo Sbrancato” Toscana Rosato IGT, które polecam amatorom win wytrawnych.

We Włoszech szczepami, z których powstają wina różowe są Corvina, Rondinella, Molinara, Sangiovese, Primitivo, Pinot Nero, Negroamaro.

Pablo Claro rosado Hiszpania

Pablo Claro rosado Hiszpania

W naszym asortymencie nie brak różowych win z Hiszpani. Ciekawym winem jest Pablo Claro Rosado z Castilli z upraw BIO. Powstaje ono z rzadkiego szczepu Bobal. Wino zdecydowanie owocowe na podniebieniu, dominują soczyste, czerwone jagody, maliny, a także morele. Charakteryzuje je łagodny, delikatny smak. Nieco bardziej intensywne w smaku jest różowe wino z regionu Jumilla – Olivares Rosado DO. Powstaje ze szczepów Garnacha i Monastrell. W ustach bardzo owocowe, dobrze wyważone, świeże wykończenie z pikantnymi nutami i dość niewielkimi taninami.

Aby spełniły swoją orzeźwiającą rolę, wina różowe należy przed podaniem mocno schłodzić!!!

Różowe schłodzone

Różowe schłodzone

 

Podsumowanie:

Różnorodność szczepów, z których powstają wina różowe: Syrah, Grenache, Primitivo, Pinot Noir,  Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Corvina, Rondinella, Molinara, Sangiovese, Primitivo, Pinot Nero, Negroamaro, Zinfandel, Malbec, gwarantuje ich indywidualny charakter. W zależności od szczepów oraz regionu, wino będzie łagodne lub intensywne, bukiet będzie kwiatowy lub owocowy, smak podkreślany żywymi, kwaskowatymi niuansami lub słodkimi czerwonymi owocami. Barwa wina może być „ledwo różowa” – prawie biała, a może zaskakiwać intensywną, rzucającą się w oczy różową barwą, w zależności jak długo sok miał kontakt ze skórkami.

Wina różowe podajemy przede wszystkim na wionę i w okresie letnim, gdy zaczynają nam towarzyszyć coraz wyższe temperatury. Wspólną cechą win różowych jest ich delikatność, mocno schłodzone stanowią doskonale orzeźwiający napój. Serwujemy je do lekkich dań – wędlin, sałatek z jajkiem, grillowanych krewetek, wędzonego łososia, przekąsek. Możemy je z powodzeniem łączyć z deserami o kwaskowej nucie. Zabierzmy różowe wino na piknik. W gorące dni, gdy nie chce nam się od gorąca jeść i tylko przekąszamy –  sięgnijmy po kieliszek różowego wina. Różowe wino kojarzy się z radością i zabawą. Letnie wieczory to okazje do spotkań z przyjaciółmi i wtedy do grillowej uczty także podajmy wino różowe. W gorące dni wino różowe pasuje do wszystkiego. Jest winem, które doskonale adaptuje się do wszelkich potraw.

Rose

Rose

Wina różowe, ze względu na proces powstawania, zawsze kojarzą się z lekkością, a w czasie degustacji będą przywoływać smak, malin, truskawek, wiśni, karmelu, owocowych landrynek. Nie obce są przymiotniki: owocowe, świeże, rześkie, orzeźwiające, delikatne, łagodne, odświeżające, figlarne.

Schłodzone różowe

Schłodzone różowe

Schłodzone różowe

Schłodzone różowe

Serdecznie wszystkich zapraszam, do naszego sklepu przy ul. Piątkowskiej 161 wPoznaniu lub do kontaktu mail’owego – pytajcie o nasz katalog. Cała oferta win różowych dostępna na naszej platformie winoimporter.pl – w przeglądarce należy wybrać „wina różowe”.

Polecam,

Do usłyszenia już wkrótce Piotr Gonciarz