Czerwiec 25, 2017
0

Sangiovese – WŁOCHY

Panel szkoleniowy - pijemy wino
 

Dziś temat jak najbardziej wakacyjny. Mam nadzieję, że dla niektórych z Was wyznaczy kierunek do spędzenia letniego urlopu.

Toskania Włochy

Toskania Włochy; Piotr Gonciarz

Toskania Włochy

Toskania Włochy, Piotr Gonciarz

Nazwa dzisiejszego bohatera wywodzi się od łacińskiego słowa Jovis – oznaczajacego „krew Jowisza”. Mowa będzie o SANGIOVESE. Podobnie jak w przypadku innych gatunków winogron szczep ten ewoluował na przestrzeni czasu, na bazie dwóch innych tj. ciliegiolo i calabrese montenovo (pierwszy wywodzi się z Toskanii, a drugi z Kalabrii). Sangiovese jest najczęściej uprawianą winoroślą w popularnych Włoskich regionach – w Toskanii – Chianti, Lacjum, Umbrii i położonym nieco do góry regionie – Emilia Romagna, a także na Sycylii, Sardynii.

Z dostępnych win z Sangiovese polecam producentów:

– San Patrignano z regionu Emilia Romagna, – Talosa z regionu Toskania, – Il Poggione z regionu Toskania

Tenuta Sette Cieli z regioni Toskania, – Rocca della Macie z regioni Toskania

SanPatrignano Emilia Romagna; Piotr Gonciarz

SanPatrignano Emilia Romagna; Piotr Gonciarz

Toskania Włochy

Toskania Włochy, Piotr Gonciarz

Szczep ten współtworzy lub jest wyłącznym szczepem w takich winach jak, chianti, vino nobile montepulciano, brunello, – morellino di scansano, – rosso di montalcino, pojawia się także w supertoscanach. Ale Sangiovese można spotkać także poza Włochami. Jeden z naszych francuskich producentów Chateau Ricardelle z powodzeniem  obsadził winnice w Langwedocji. Polecam wino Chateau Ricardelle Les Dames Sangiovese

Rocca delle Macie Toskania

Rocca delle Macie Toskania

Z Sangiovese tworzy się lekkie owocowe wina, żywe. Winiarze potrafią także dzięki jego właściwością wyczarować fantastyczne wina, o których powiedzieć że są „bardzo dobre” to za mało, ja użyłbym określenia „wina kompletne.” Zarówno jeśli chodzi o ich bukiet, strukturę smaku, ale i potencjał do leżakowania, łączenia się z potrawami.

Ujmując rzecz nieco generalnie Sangiovese tworzy wina o rubinowo-czerwonym kolorze, o miękkim i owocowym smaku nieco wyższej kwasowości, żywe w smaku. Winogrono jest ciepłolubne, zatem uprawiane jest w miejscach które są w stanie zapewnić mu rozwój w sprzyjających warunkach.

San Patrignano Emilia Romagna -kopia

San Patrignano Emilia Romagna; Piotr Gonciarz

Wersje prostsze win z tym szczepem nadają się do picia już jako stosunkowo młode, z dominującą nutą czerwonych owoców – truskawki, maliny, z niewielkim dodatkiem nieco ostrych aromatów i pikantnych. Wielu winiarzy lubią z tym szczepem pracować, ale tylko doświadczonym i cierpliwym udaje się stworzyć  „wino kompletne”. Sangiovese ma zdolności do kumulowania większej ilości tanin, przez co nadają się do dłuższego starzenia w beczkach co pozwala na wytwarzanie doskonałych win. Najlepsze efekty uzyskuje się przez dojrzewanie wina w beczkach o wielkiej pojemności 30-50hl.

Il Poggione Toskania Włochy

Il Poggione Toskania Włochy

Talosa Toskania Włochy

Talosa Toskania Włochy

Wina z Sangiovese po dłuższym leżakowaniu w beczkach (minimum 12 m-cy) doskonale zachowują głębokie zapachy dębowego drewna, z nutą wanilii, zaś okiełznane w wyniku dłuższego leżakowania bogate taniny tworzą bogatą strukturę wina. Nabierają ciała i mocy, tracą zaś charakterystyczną dla Sangiovese kwasowość.

Toskania Włochy; Piotr Gonciarz

Toskania Włochy; Piotr Gonciarz

Na zakończenie mojej tyrady – troszkę przyjemności – 

zdegustuję dla Was wino, na które od jakiegoś czasu mam ochotę:-). To nowość w naszej ofercie – od producenta z Toskanii IL POGGIONE – Rosso di Montalcino  Leopoldo Franceschi. Wino to powstało w 100% z Sangiovese. Produkcja bardzo limitowana. Zbiory ręczne, selektywne, tylko z winnic gwarantujących powodzenie powstania najlepszego wina. Jest starzone w dużych beczkach 30-50hl przez okres 12 m-cy. Wino o głębokiej – rubinowej barwie. Sangiovese nadaje mu armat ciemnych jagód , runa leśnego i słodkich przypraw. Zanim wino trafi do beczek następuje wstępna winifikacja w stalowych tankach przez 15 dnia, a sam proces przebiega w kontrolowanej temperaturze 25-280C. Wino to potrzebuje czasu by rozwinąć bukiet, początkowo agresywny z czasem łagodnieje, podobnie zachowuje się na podniebieniu. Po dłuższej chwili w bukiecie ewidentnie wyczuwam truskawkę. Wino ma duża ciała, mamy wrażenie, że rośnie na podniebieniu. Doskonałe do mięs serwowanych w Polsce – wino lubi wieprzowinę, polecam do gulaszu, duszonych mięs z warzywami, bewsztyków. Załączam link do degustacji:

DEGUSTACJA Il Poggione Rosso di Montalcino RossoLeopold

Polecam Piotr Gonciarz

zapraszam na naszą platformę winoimporter.pl